Monday, February 25


08:30 - 09:00
Opening Remarks and Coffee

09:00 - 10:30
SEMI-PLENARY SESSIONS
Semi-Plenary Session 1
Yoichiro Matsumoto
Takashi Yabe
Peter Wriggers
MoMP1
Room: R1
Chair: Kenji Takizawa

Role of numerical simulation for development of advanced HIFU system
Yoichiro Matsumoto, Kohei Okita, Ryuta Narumi, Takashi Azuma and Shu Takagi

Simulation of wind turbine by soroban-grid CIP method
Takashi  Yabe

Simulation of 3D particulate flows
Peter Wriggers and Bircan Avci

Semi-Plenary Session 2
Tinsley Oden
Robert Taylor (with remarks by Karl Pister)
Donatella Marini
MoMP2
Room: R7
Chair: Yuri Bazilevs

Principles of selection, validation, and uncertainty quantification of models in computational mechanics
J. Tinsley Oden

Contact problems: From FEA to IGA (with remarks by K. Pister)
Robert L. Taylor and Laura De Lorenzis

Virtual elements for plate bending problems
Franco Brezzi and L. Donatella Marini



10:30 - 10:50
Coffee Break

10:50 - 12:30
INVITED SESSIONS
Flows with Moving Boundaries and Interfaces - 1
Symposium organized by Yuri Bazilevs, Kenji Takizawa and Tayfun Tezduyar
MoM01
Room: R1
Chair: Takashi Yabe

Keynote Lecture (20 minutes): Fluid-structure dynamic modeling of rocket engine nozzle flows
Yen-Sen Chen and Gary C. Cheng

Keynote Lecture (20 minutes, Invited by Conference Co-Chairs): Two-phase turbulent compressible flow computation with the V-SGS stabilization and YZß shock-capturing
Franco Rispoli, Raphael Saavedra, Giovanni Delibra, Paolo Venturini, Alessandro Corsini and Tayfun E. Tezduyar

Interaction of fluid and rigid body motion using ALE/VMS method
Takashi Nomura

Numerical investigation of effective deformation on propulsion and acceleration of fish-like foil
Youichi Ogata

Bridge aerodynamics using ALE-VMS: suppression of vortex induced vibration applying guide vanes
Yuri Bazilevs, Ole Øiseth, Ming-Chen Hsu and Kjell M. Mathisen

Immersed Continuum Methods and XFEM for FSI Problems - 1
Symposium organized by G.R. Liu
MoM02
Room: R2
Chair: Sheldon Wang

Keynote Lecture (40 minutes, Invited by Conference Co-Chairs): Immersed smoothed finite element method (IS-FEM) for fluid-structure interaction simulation of aortic valves
G. R. Liu, Jianyao Yao, Daria A.  Narmoneva , Robert B. Hinton and Zhi-Qian Zhang

Flow analysis in complex kneader geometries using XFEM
Iaroslav Vivat and Patrick D. Anderson

Preserving the solution during mesh topology change in Lagrangian biomedical fluid-structure interaction problems
Andrew P. Kuprat, Daniel R.  Einstein, Facundo Del Pin and Karyn S. Kunzelman

A robust Nitsche-based fixed-grid method for fluid problems with applications to domain-bridging and FSI problems
Andre Massing, Mats G. Larson, Anders Logg and Marie E. Rognes

Higher-Order and DG Methods for Flow and Transport - 1
Symposium organized by Harald Van Brummelen
MoM03
Room: R3
Chair: Jacobus van der Vegt

Keynote Lecture (20 minutes, Invited by Conference Co-Chairs): Newton’s method with shape derivatives for isogeometric-analysis approximations of steady free-surface flows
E. Harald  van Brummelen, Kristoffer G. van der Zee, Clemens V. Verhoosel and Gertjan van Zwieten

Optimal adaptive nonconforming FEM for the Stokes problem
Carsten Carstensen and Daniel Peterseim

A hybridizable discontinuous Galerkin method for stokes flow and its exactly incompressible version
Bernardo Cockburn and Francisco-Javier Sayas

Boltzmann-Poisson systems for full bands by DG schemes
Irene M. Gamba, Jose Morales-Escalante, Jim Chelikowski, Yingda Cheng, Armando Majorana and Chi-Wang Shu

Numerical approximation of the Boltzmann equation: Moment closure
Michael Abdel Malik and E. Harald van Brummelen

Methods for Solids and Structures - 1
Symposium organized by Ferdinando Auricchio, Greg Hulbert and Manfred Bischoff
MoM04
Room: R4
Chair: Greg Hulbert

Keynote Lecture (40 minutes, Invited by Conference Co-Chairs): Modeling ductile fracture surface roughness
Alan Needleman

Strain gradient plasticity based on an element second derivative recovery method
Ed  Akin and Xiaoge Gan

Space and time Integration of higher order
Stefan Hartmann, Steffen Rothe and Torben Netz

Recent advances in the quasicontinuum method for computational models bridging from atomistics to the continuum, applied to nanoscale crystal plasticity
Jeffrey S. Amelang, Gabriela N. Venturini, Michael Ortiz and Dennis M.  Kochmann

Methods for Shock Hydrodynamics and Highly-Transient Dynamics - 1
Symposium organized by Guglielmo Scovazzi
MoM05
Room: R5
Chair: John Dolbow

Keynote Lecture (40 minutes, Invited by Conference Co-Chairs): A stable and accurate nodal tetrahedral finite element for solid dynamics: A variational multiscale approach for all compressibility regimes
Guglielmo Scovazzi and Brian Carnes

Upwinding for second-order wave equations
Jeff W.  Banks and W. D. Henshaw

A variational multiscale approach to hierarchical slope limiting in discontinuous Galerkin methods
Dmitri Kuzmin

On a high-resolution non-conforming finite element CFD code
Matthias Möller

Parallelism in Matrix Computations - 1
Symposium organized by Ahmed Sameh
MoM06
Room: R6
Chair: Ahmed Sameh

Keynote Lecture (40 minutes): HW/SW Codesign methods that capture domain-specific constraints
David  Kuck

An inner product free Krylov method for large linear systems and eigenvalue problems
Danny C. Sorensen

Preconditioning for large scale micro finite element analysis of 3D poroelasticity
Peter Arbenz, Erhan Turan and Cyril Flaig

Parallel Multigrid method on Post-Peta/Exa scale supercomputer systems
Kengo Nakajima

Isogeometric Methods - 1
Symposium organized by David Benson, Trond Kvamsdal and Alessandro Reali
MoM07
Room: R7
Chair: David Benson

Keynote Lecture (40 minutes): Isogeometric collocation methods for elastostatics and dynamics
Alessandro Reali, Ferdinando Auricchio, Lourenco Beirao da Veiga, Thomas J.R. Hughes and Giancarlo Sangalli

Isogeometric collocation methods for spatial Timoshenko beams
Josef Kiendl, Ferdinando Auricchio, Lourenco Beirao da Veiga, Carlo Lovadina and Alessandro Reali

An adaptive isogeometric collocation method based on local hierarchical refinement of NURBS
Dominik Schillinger, John A.  Evans, Michael A. Scott, Alessandro Reali and Thomas J.R. Hughes

Compatible discretizations in isogeometric analysis
Annalisa Buffa, Giancarlo Sangalli and Rafael Vázquez

Meshfree and Generalized Finite Element Methods - 1
Symposium organized by Jiun-Shyan Chen
MoM08
Room: R8
Chair: Daniel Simkins

Keynote Lecture (40 minutes, Invited by Conference Co-Chairs): A general framework of domain integration in meshfree methods
Jiun-Shyan Chen, Mike Hillman and Marcus Rüter

Efficient high-order inherently meshfree integration with local regression estimators
Gary A. Dilts and Jonathan Z. Chiang

Formulation and meshless implementation of a geometrically exact Kirchhoff-Love shell model
Vladimir Ivannikov, Carlos Manoel Tiago, José Paulo Moitinho and Paulo M. Pimenta

Finite element elasticity of anisotropic materials with selective reduced integration
Petr Krysl



12:30 - 14:00
Lunch Break

14:00 - 15:40
INVITED SESSIONS
Flows with Moving Boundaries and Interfaces - 2
Symposium organized by Yuri Bazilevs, Kenji Takizawa and Tayfun Tezduyar
MoA01
Room: R1
Chair: Yen-Sen Chen

Keynote Lecture (20 minutes): Modeling and simulation of free boundary problems for crowd dynamics by the kinetic theory for active particles
Nicola Bellomo and Damian Knopoff

Modeling of a diffuse interface and its implementations in Hele-Shaw flows
Ching-Yao Chen

Deposition of complex particulate sprays and droplets in electromagnetic fields
Tarek I. Zohdi

Symmetric-conservative metric evaluations for higher-order finite differences toward the use of future flapping wing/other flow simulations
Kozo Fujii, Taku Nonomura and Yoshiaki Abe

Stabilized finite element implementation based on time dependent subscale scheme to solve compressible flow problems
Roberta Mattos, Isaac Santos, Lucia Catabriga and Regina C. Almeida

Immersed Continuum Methods and XFEM for FSI Problems - 2
Symposium organized by G.R. Liu
MoA02
Room: R2
Chair: G.R. Liu

Cardiac fluid-structure and electro-mechanical interaction
Boyce E. Griffith

New strategies in modeling fluid-solid interaction systems
Sheldon  Wang

Meshfree particle modeling of free surface flows with moving objects
Moubin Liu

Higher-Order and DG Methods for Flow and Transport - 2
Symposium organized by Harald Van Brummelen
MoA03
Room: R3
Chair: Harald Van Brummelen

Keynote Lecture (40 minutes): Discontinuous Galerkin methods for geophysical applications
Mary F.  Wheeler

High-order approximations for discontinuous Galerkin methods: Efficiency, accuracy and computability
Giorgio Giorgiani, David Modesto, Aleksander Angeloski and Antonio Huerta

HP-Multigrid as smoother algorithm for higher order discontinuous Galerkin discretizations of advection-dominated flows
Jacobus J. W. van der Vegt and Sander Rhebergen

Geometry and superconvergence in smoothness-increasing accuracy-conserving (SIAC) filtering
Jennifer K.  Ryan and Robert M. Kirby

Methods for Solids and Structures - 2
Symposium organized by Ferdinando Auricchio, Greg Hulbert and Manfred Bischoff
MoA04
Room: R4
Chair: Ferdinando Auricchio

Keynote Lecture (20 minutes, Invited by Conference Co-Chairs): Computational contact mechanics: Approaches to traditional, embedded and enriched interfaces
Tod A. Laursen

Keynote Lecture (20 minutes, Invited by Conference Co-Chairs): Analysis and design of microstructural composite topologies with high stiffness and high damping
Julien Meadu, Gregory M. Hulbert and Zheng-Dong Ma

Finite element-based micromechanical modelling of filler reinforced elastomers including a new tetrahedral finite element technology
Stefanie Reese and Deepanshu Sodhani

Isogeometric modeling of finite strain, gradient elasticity, multiphasic chemo-mechanical formulation of phase transformations in lithium batteries
Krishna Garikipati, Shiva Rudraraju and Anton  van der Ven

Various geometrically nonlinear theories for transient analysis of piezolaminated smart beam
Shun-Qi Zhang and Rüdiger Schmidt

Methods for Shock Hydrodynamics and Highly-Transient Dynamics - 2
Symposium organized by Guglielmo Scovazzi
MoA05
Room: R5
Chair: Guglielmo Scovazzi

Imposing constraints over embedded interfaces for explicit dynamics calculations
John E. Dolbow, Chandrasekhar Annavarapu and Martin Hautefeuille

Variational methods for consistent singular and scaled mass matrices
Manfred Bischoff and Anton Tkachuk

Variational multiscale method for compressible flows with anisotropic mesh adaptation
Elie Hachem, Guglielmo Scovazzi and Thierry Coupez

Hybrid local/global mesh relaxation for unstructured ALE hydrodynamics
Samuel P. Schofield

A lump-consistent remap scheme for ALE hydrodynamics
Gabi Luttwak and Joseph Falcovitz

Parallelism in Matrix Computations - 2
Symposium organized by Ahmed Sameh
MoA06
Room: R6
Chair: Ahmed Sameh

Computing entries of the inverse of a nonsymmetic sparse matrix
Olaf Schenk, Mathieu Luisier and Andrey  Kuzmin

Fundamental framework for electronic structure calculations: Finite element modeling and numerical algorithms
Eric Polizzi

Hierarchical parallelism in the Schur complement method
Xiaoye S. Li and Ichitaro Yamazaki

Scalable linear solvers for parallel computers
Ulrike M. Yang

Preconditioning high-order methods for scalable simulations of turbulence
Paul F. Fischer

Isogeometric Methods - 2
Symposium organized by David Benson, Trond Kvamsdal and Alessandro Reali
MoA07
Room: R7
Chair: Alessandro Reali

Flow control and optimization by isogeometric analysis in haemodynamic applications
Luca Dedè, Toni Lassila and Alfio Quarteroni

Isogeometric modeling of the structural behavior of patient-specific aortic valves
Ferdinando Auricchio, Stefan Hartmann, Thomas J.R. Hughes, Simone Morganti and Alessandro Reali

Patient-specific isogeometric analys for vascular biomechanics using FEAP
Ferdinando Auricchio, Michele Conti, Mauro Ferraro and Alessandro Reali

Micromechanical modeling of trabecular bone using isogeometric analysis
Clemens V. Verhoosel, Gertjan van Zwieten and Bert van Rietbergen

Algebraic level sets for enriched field modeling of B-rep free-form CAD models
Kritika  Upreti and Ganesh Subbarayan

Meshfree and Generalized Finite Element Methods - 2
Symposium organized by Jiun-Shyan Chen
MoA08
Room: R8
Chair: N. Sukumar

Keynote Lecture (40 minutes): Exponentially convergent generalized finite element methods for heterogeneous media
Ivo Babuška and Robert Lipton

Design of optimal algebraic solvers for discretized PDEs from multi-grid to gridfree
Jinchao Xu

Atomistic-to-continuum coupling methods for materials
Mitchell Luskin

An implicit residual-type a posteriori error estimator for meshfree RKPM approximations
Marcus Rüter and Jiun-Shyan Chen



15:40 - 16:00
Coffee Break

16:00 - 18:00
INVITED SESSIONS
Flows with Moving Boundaries and Interfaces - 3
Symposium organized by Yuri Bazilevs, Kenji Takizawa and Tayfun Tezduyar
MoE01
Room: R1
Chair: Nicola Bellomo

Keynote Lecture (20 minutes): Simulation of free surface in moving domain by the combined immersed boundary and level set methods
Tony Wen-Hann  Sheu and Ching-Hao  Yu

RBVMS simulation of coupled flow and bed morphodynamic interactions due to sediment transport phenomena
Jose  Camata, Renato  Elias, Gabriel Guerra, Soulemayne Zio, Fernando Rochinha and Alvaro Coutinho

Experimental validation of parallel computation for sloshing in rectangular tanks
Marcela A. Cruchaga, Ricardo S. Reinoso and Mario A. Storti

Comparison of two methods for the simulation of rigid spherical particles at interfaces
Nick O. Jaensson, Martien A. Hulsen and Patrick D. Anderson

Moment-of-fluid computation of multiphase flow on unstructured meshes
Hyung Taek Ahn

Model adaptivity for incompressible fluid flow applications
Timo M. van Opstal, Paul T. Bauman and Serge  Prudhomme

Particle-Based Methods in Fluid Mechanics and FSI Problems - 1
Symposium organized by Sergio Idelsohn
MoE02
Room: R2
Chair: Tayfun Tezduyar

Keynote Lecture (40 minutes, Invited by Conference Co-Chairs): Particle methods: A possibility of drastically reducing the computing time to solve the incompressible Navier-Stokes equations
Sergio Idelsohn, Norberto Nigro, Juan Gimenez and Eugenio Oñate

Finite pointset method (FPM): Optimized meshfree solver in industrial filling and sloshing applications
Joerg Kuhnert

A highly efficient hybrid fluid simulation framework for graphics and vision
Chenfeng Li and Roger Owen

Simsols: A new geotechnical perspective
Varvara Roubtsova and Mohamed Chekired

Modelling of ice accretion for aerospace applications using particle-based methodology
Krzysztof Szilder

Higher-Order and DG Methods for Flow and Transport - 3
Symposium organized by Harald Van Brummelen
MoE03
Room: R3
Chair: Harald Van Brummelen

Development of a high-order discontinuous Galerkin method for the DNS and LES of industrial flows
Koen Hillewaert and Corentin Carton de Wiart

Discontinuous Galerkin methods on many-core architectures
Timothy Warburton and Andreas Kloeckner

High order cut element Nitsche methods
Mats G. Larson and August  Johansson

Structure-preserving modeling of ideal flows
Marc Gerritsma

High order gradient, curl and divergence conforming spaces with an application to B-splines
Rene R. Hiemstra, Marc Gerritsma and Thomas J.R. Hughes

Very high order residual distribution schemes for laminar and turbulent compressible flows
Rémi Abgrall, Cecile Dobrzinski, Algiane Froehly, Dante de Santis and Mario Ricchiuto

Turbulence Modeling and Simulation - 1
Symposium organized by Kenneth Jansen, Michel Rasquin and Andrés Tejada-Martinez
MoE04
Room: R4
Chair: Michel Rasquin

Keynote Lecture (40 minutes, Invited by Conference Co-Chairs): Stabilized finite element methods for turbulence
Kenneth E. Jansen

Boundary conditions: a mathematical or computational problem?
Roger Temam

Wall reflection and particulate dispersion in a turbulent serpentine duct
Paul Durbin and Xin  Huang

A residual-based variational multiscale method for the Craik-Leibovich equations
Andrés E. Tejada-Martínez, Roozbeh Golshan, Ido  Akkerman and Yuri Bazilevs

Dynamic nonlinear variational multiscale modelling of turbulent flows
Matias Ávila, Santiago Badia, Ramon Codina, Oriol Colomés and Javier Principe

Methods for Shock Hydrodynamics and Highly-Transient Dynamics - 3
Symposium organized by Guglielmo Scovazzi
MoE05
Room: R5
Chair: Guglielmo Scovazzi

ReALE – Reconnection-based arbitrary Lagrangian Eulerian method
Mikhail Shashkov, Raphael Loubere, Jerome Breil, Pierre-Henri Maire and Stephane Galera

High-order curvilinear ALE hydrodynamics
Robert W. Anderson, Veselin A. Dobrev, Tzanio V. Kolev and Robert N. Rieben

An Eulerian multi-material method for elastic-plastic solids with application to Richtmyer-Meshkov flows
Alejandro López Ortega, Manuel Lombardini, Philip T. Barton, Dale I. Pullin and Daniel I. Meiron

Turbomachinery Problems - 1
Symposium organized by Alessandro Corsini and Franco Rispoli
MoE06
Room: R6
Chair: Franco Rispoli

Keynote Lecture (20 minutes, Invited by Conference Co-Chairs): Prediction of limiting phenomena in turbomachinery using stabilized finite element techniques
Alessandro Corsini, Franco Rispoli and Tayfun E. Tezduyar

Unstructured shock-fitting calculations of transonic turbomachinery flows
Renato Paciorri and Aldo Bonfiglioli

Numerical simulation of turbulent flow in spiral casing of a hydraulic turbomachine using SUPG-finite element method
Prasanth Anand Kumar Lam, Prameswara  Rao and Arul Prakash  Karaiyan

Numerical investigation of the erosion of an induced draft fan in a coal fired power plant
Alessandro Corsini, Franco Rispoli, Geoff Sheard and Paolo Venturini

Distributed geometry and domain decomposition FEM implemented on GPUs with games for solving CFD design optimization problems
Jyri Leskinen and Jacques Periaux

On the cavitation modeling using compressible Navier-Stokes equations and a high-resolution finite volume scheme
Sofiane Khelladi, Xesus Nogueira, Lionel Bergerat, Farid Bakir, Jean-Camille Chassaing and Ignasi Colominas

Isogeometric Methods - 3
Symposium organized by David Benson, Trond Kvamsdal and Alessandro Reali
MoE07
Room: R7
Chair: Trond Kvamsdal

Keynote Lecture (40 minutes, Invited by Conference Co-Chairs): Blended isogeometric shells
David Benson, Stephen Hartmann, Yuri Bazilevs, Ming-Chen Hsu and Thomas J.R. Hughes

An assessment of locking effects in isogeometric formulations
João F. M. Caseiro, Robertt A.F. Valente, Alessandro Reali, Rafael Vázquez, Ferdinando Auricchio and Ricardo J. A. Sousa

Locking free Isogeometric analysis: Application to incompressibility and thick beams/shells
Thomas Elguedj, Robin Bouclier, Alain Combescure and Thomas J.R. Hughes

The arch in 3D: Optimal shell structures
Toby Mitchell, Sanjay Govindjee, Robert L. Taylor and David Steigmann

Isogeometric treatment of multi-patch contact and debonding problems including local refinement with T-splines
Laura De Lorenzis, Rossana Dimitri, Peter Wriggers, Robert L. Taylor, Michael A. Scott and Giorgio Zavarise

Meshfree and Generalized Finite Element Methods - 3
Symposium organized by Jiun-Shyan Chen
MoE08
Room: R8
Chair: Marcus Rüter

Variational mass lumping in the partition of unity method
Marc A. Schweitzer

Meshfree simulations in urogynecology
Daniel C. Simkins, JR., Joseph Alford, Rebecca  Rembert and Ramunas Jakimavicius

State of the art of contact implementation with X-FEM. Example of a global local approach for 3D frictional crack propagation
Anthony Gravouil, Marie-Christine Baietto, Emilien Pierres and Benoit Trollé

Multiresolution simulations using particles
Petros Koumoutsakos

The generalized finite element method applied to the dynamic response of heterogeneous media
Joshua Robbins and Thomas E. Voth

Computational failure analysis for extreme dynamic loading conditions: Localized vs. distributed failure
Jeong-Hoon Song


NOTE:
The choice between a 20-minute and 40-minute keynote presentation in a symposium was made purely based on optimizing the number of sessions and keynote-presentation slots allocated to the symposium.

Tuesday, February 26

09:00 - 10:30
SEMI-PLENARY SESSIONS
Semi-Plenary Session 3
Ted Belytschko / Tayfun Tezduyar
Yuri Bazilevs
Kenji Takizawa
TuMP1
Room: R1
Chair: Tayfun Tezduyar

Concurrent multiresolution XFEM method for multiscale failure analysis of composites (15 minutes)
Ted Belytschko

Space–time computational fluid–structure interaction techniques (15 minutes)
Tayfun E. Tezduyar and Kenji Takizawa

Computational fluid-structure interaction: Blood pumps, surface ships, and wind turbines
Yuri Bazilevs

Space–time computational techniques for flapping-wing aerodynamics of a locust
Kenji Takizawa, Bradley Henicke, Nikolay Kostov, Anthony Puntel and Tayfun E. Tezduyar

Semi-Plenary Session 4
Roger Owen
Herbert Mang
Ekkehard Ramm
TuMP2
Room: R7
Chair: David Benson

Some challenges in the modeling of particulates and multi-fracturing materials with coupled field effects
Roger Owen and Y. T. Feng

Categorization of buckling by means of spherical geometry
Herbert A. Mang and Xin Jia

Shell formulations - A hierarchic concept from Kirchhoff/Love to high order models
Manfred Bischoff and Ekkehard Ramm



10:30 - 10:50
Coffee Break

10:50 - 12:30
INVITED SESSIONS
Biomedical Fluid Mechanics and FSI - 1
Symposium organized by Yuri Bazilevs, Kenji Takizawa and Tayfun Tezduyar
TuM01
Room: R1
Chair: Yoichiro Matsumoto

Keynote Lecture (20 minutes): Computational biomechanics of blood flow from cellular to organ scales
Takami Yamaguchi, Yohsuke Imai and Takuji Ishikawa

Biomechanics in bio-inspired flights: Aerodynamics, flight dynamics and maneuvering stability
Hao Liu, Toshiyuki Nakata, Nao Gao, Masateru Maeda and Ryusuke Noda

Integrated MR-based wall motion and FSI approach to the human right coronary artery physiology
Ryo Torii, Kenji Takizawa, Tayfun E.  Tezduyar, Nikolay Kostov and Xiao Yun Xu

Finite element high performance computing for biomedical fluid mechanics and fluid-structure interaction
Johan Hoffman, Johan Jansson, Jeannette Hiromi Spühler, Niyazi Cem Degirmenci and Niclas Jansson

Predicting patient-specific distribution of systemically injected nanoparticles in vascular networks
Shaolie S. Hossain, Yongjie (Jessica) Zhang, Thomas J.R. Hughes and Paolo Decuzzi

Particle-Based Methods in Fluid Mechanics and FSI Problems - 2
Symposium organized by Sergio Idelsohn
TuM02
Room: R2
Chair: Sergio Idelsohn

Violent fluid-structure interaction simulation through an explicit SPH-FE coupling strategy
David Le Touzé, Guillaume Fourey and Bertrand Alessandrini

SPH modelling of water/soil-interaction and marine-engineering applications
Thomas Rung, Christian  Ulrich and Marzia Leonardi

Simulation of charge and structure interaction in a tumbling mill
Hans-Åke Häggblad, Pär Jonsén, Gustaf Gustafsson and Bertil I. Pålsson

Particle-based simulations of abrasive flow machining
Claas Bierwisch, Christian Nutto, Hanna Lagger, Michael Moseler, Sören Höhn, Tina Bremerstein and Annegret Potthoff

Particle modelling of colloidal and non-colloidal suspensions
Marco Ellero

Mathematical Methods in Computational Mechanics - 1
Symposium organized by Giancarlo Sangalli, Lourenco Beirao da Veiga and Annalisa Buffa
TuM03
Room: R3
Chair: Lourenco Beirao da Veiga

Keynote Lecture (40 minutes, Invited by Conference Co-Chairs): Arbitrary-degree analysis-suitable T-Splines
Lourenco Beirao da Veiga, Annalisa Buffa, Giancarlo Sangalli and Rafael Vázquez

Recent developments in LR B-splines
Kjetil A. Johannessen, Trond Kvamsdal and Tor Dokken

Optimizing domain parameterization in PS spline based IgA
Carla Manni and Hendrik Speleers

Parametrization in isogeometric analysis
Jens Gravesen, Anton Evgrafoc, Peter Nørtoft and Nguyen Dang Manh

Turbulence Modeling and Simulation - 2
Symposium organized by Kenneth Jansen, Michel Rasquin and Andrés Tejada-Martinez
TuM04
Room: R4
Chair: Kenneth Jansen

Keynote Lecture (40 minutes): Unexpected characteristics of near-wall subgrid turbulence
Robert D. Moser and Henry Chang

Hybrid two-level and large-eddy simulation for high Reynolds number wall-bounded turbulent flows
Suresh Menon

Some progress in efficient multi-scale subgrid modeling for turbulence simulation
Grégoire Winckelmans

The residual-based variational multiscale formulation, isogeometric analysis and the application to two-fluid flow
Ido  Akkerman, Ming-Chen Hsu and Yuri Bazilevs

Flows with Coupled Transport - 1
Symposium organized by David Gartling and Roy Hogan
TuM05
Room: R5
Chair: David Gartling

Keynote Lecture (40 minutes): The role of FEM in the CFD and heat transfer of in-flight icing problems
Wagdi G. Habashi

Parallel adaptive simulation of chemical convection using stabilized finite element formulation
Daniel Vasconcelos, Andre Rossa, Alvaro Coutinho and Renato Elias

A hybrid FEM/FVM approach for fully-coupled incompressible and multiphase flows
Mark A. Christon, Jozsef B. Bakosi, Rob B. Lowrie and Robert R.  Nourgaliev

Recent advancements in fully implicit finite element methods for hypersonic reacting flows
Benjamin S.  Kirk, Roy H.  Stogner, Todd A. Oliver and Paul T. Bauman

Parallelism in Matrix Computations - 3
Symposium organized by Ahmed Sameh
TuM06
Room: R6
Chair: Satsuki Minami

The paradigm of domain decomposition methods and how it was achieved using the derived-vector space framework
Ismael Herrera

Performance tuning of parallel structural analysis code based on hierarchical domain decomposition method for peta-scale supercomputers
Hiroshi Kawai, Masao Ogino, Ryuji Shioya and Shinobu Yoshimura

Matrix problems in atomistic simulations
Ananth Grama and Hasan Aktulga

Keynote Lecture (40 minutes, Invited by Conference Co-Chairs): Scalable parallel sparse matrix computations
Ahmed Sameh

Isogeometric Methods - 4
Symposium organized by David Benson, Trond Kvamsdal and Alessandro Reali
TuM07
Room: R7
Chair: David Benson

Keynote Lecture (40 minutes): Adaptive isogeometric analysis
Trond Kvamsdal, Kjetil A. Johannessen, Mukesh Kumar and Knut M. Okstad

An adaptive extended isogeometric formulation based on T-splines
Timon Rabczuk

Adaptive isogeometric FE analysis of thin plates
Knut M. Okstad, Trond Kvamsdal, Mukesh Kumar and Kjetil A. Johannessen

Variational multiscale a posteriori error estimation in isogeometric analysis
Mukesh Kumar, Trond Kvamsdal, Kjetil A. Johannessen and Arne M. Kvarving

Meshfree and Generalized Finite Element Methods - 4
Symposium organized by Jiun-Shyan Chen
TuM08
Room: R8
Chair: Jiun-Shyan Chen

Keynote Lecture (40 minutes, Invited by Conference Co-Chairs): The computational efficiency of EFG meshless methods revisited
Alexander Karatarakis, Panayiotis Metsis and Manolis Papadrakakis

Meshfree-enriched finite element method and its industrial applications
C. T. Wu

A multiscale material point method for impact simulation
Zhen Chen, Yilong Han, Jiang Shan, Yong Gan and Thomas Sewell

Assessing the subsea acoustic impact of offshore power stations using GFEM
Pedro Díez, Josep  Sarrate and Raúl Hospital



12:30 - 14:00
Lunch Break

14:00 - 15:40
INVITED SESSIONS
Biomedical Fluid Mechanics and FSI - 2
Symposium organized by Yuri Bazilevs, Kenji Takizawa and Tayfun Tezduyar
TuA01
Room: R1
Chair: Takami Yamaguchi

Keynote Lecture (20 minutes): Influence of intracranial aneurysm morphology and hemodynamic on rupture risk
Ming-Lung Li, Yi-Chou Wang, Tong-Miin Liou and Chao-An Lin

Simulation of the interaction between blood flow and arterial wall with multi-scale boundary conditions
Marie Oshima, Masaharu Kobayashi, Kengo Katagiri and Sota Yamamoto

Multiscale modeling and optimization in pediatric heart disease
Alison Marsden

Multiscale models for perfusion, microcirculation and drug release
Davide Ambrosi, Laura Cattaneo, Raimondo Penta, Alfio Quarteroni and Paolo Zunino

Multidomain simulations in blood and air flows: facing coupling numerical challenges
Irene E. Vignon-Clementel

Particle-Based Methods in Fluid Mechanics and FSI Problems - 3
Symposium organized by Sergio Idelsohn
TuA02
Room: R2
Chair: Sergio Idelsohn

Keynote Lecture (40 minutes): Simulation of buried explosives using recent advances in the material point method
Rebecca M. Brannon, Biswajit Banerjee, Carlos Bonifasi, Asghar Yarahmadi and Emad Ghodrati

Solving multiscale fluid-structure interaction problems using the adaptive MPM method in Uintah
Martin Berzins, John  Shmidt, Chris  Gritton, Qingyu  Meng and Todd Harman

Application of the generalized RKPM for evaluation of chloride-induced corrosion initiation in RC structures
Mani Khezri, MohammadMahdi Gharib, Stephen J. Foster and Mark A. Bradford

Non-singular boundary integral method and its application to Stokes flow problems
Boo Cheong Khoo, Qiang Sun, Evert Klaseboer and Derek Y. C. Chan

Mathematical Methods in Computational Mechanics - 2
Symposium organized by Giancarlo Sangalli, Lourenco Beirao da Veiga and Annalisa Buffa
TuA03
Room: R3
Chair: Ilaria Perugia

Locking-free mixed collocation isogeometric methods for 1D thin structures
Ferdinando Auricchio, Lourenco Beirao da Veiga, Josef Kiendl, Carlo Lovadina and Alessandro Reali

The method of subgrid vortices: A new variational multiscale method for divergence-conforming discretizations of the Navier-Stokes equations
John A.  Evans and Thomas J.R. Hughes

Stabilized finite element method for incompressible flows using new space and time anisotropic adaptive technique
Ghina Jannoun, Elie Hachem and Thierry Coupez

Parallel anisotropic adaptivity for turbulent flows with boundary layers
Kedar Chitale, Aleksandr Ovcharenko, Onkar  Sahni, Mark Shephard and Kenneth E. Jansen

Fast isogeometric solvers for explicit dynamics
Victor M. Calo and Longfei Gao

Turbulence Modeling and Simulation - 3
Symposium organized by Kenneth Jansen, Michel Rasquin and Andrés Tejada-Martinez
TuA04
Room: R4
Chair: Kenneth Jansen

Adaptive anisotropic meshing and stabilized finite element for high Reynolds flow
Thierry Coupez and Elie Hachem

Adaptive finite element simulation and residual-based turbulence modelling
Aurélien Larcher, Johan Hoffman, Johan Jansson, Niclas Jansson, Kaspar Müller, Murtazo Nazarov and Rodrigo Vilela De Abreu

Continuously variable fidelity large eddy simulations
Oleg V.  Vasilyev and AliReza Nejadmalayeri

Live and interactive visualization of turbulent flows from a massively parallel implicit CFD simulation
Michel Rasquin, Patrick Marion, Venkatram Vishwanath, Benjamin Matthews, Jeffrey Martin, Andy Bauer, Onkar  Sahni, Mark Shephard, Berk Geveci and Kenneth E. Jansen

Goal-oriented, model-constrained reduced-order wall modelling
Linfeng Chen, Wouter Edeling and Steven Hulshoff

Flows with Coupled Transport - 2
Symposium organized by David Gartling and Roy Hogan
TuA05
Room: R5
Chair: David Gartling

A fast parallel algorithm for direct simulation of particulate flows using conforming grids
Johnwill Keating and Peter D. Minev

FEM analysis of coupled conduction-convection heat transfer in cross-flow micro heat exchangers
Carlo Nonino, Stefano Savino and Stefano Del Giudice

A finite element method for ablation problems
Roy E. Hogan, David K. Gartling, Ben F. Blackwell, Micah  Howard and David W.  Kuntz

Time-dependent numerical modeling of concrete chlorination and carbonation process coupled with water flow and heat transfer
MohammadMahdi Gharib, Mani Khezri, Stephen J. Foster and Arnaud Castel

Stochastic Structural Dynamics - 1
Symposium organized by Manolis Papadrakakis and George Stefanou
TuA06
Room: R6
Chair: Manolis Papadrakakis

Probabilistic seismic performance analysis of Humboldt Bay Middle Channel Bridge
Joel P. Conte and Yuyi Zhang

Dimension reduction for the random eigenvalue problem
Roger Ghanem and Ramakrishna Tipireddy

A variational framework on stochastic dynamics
X. Frank Xu and George Stefanou

Re-weighted l1 minimization method for stochastic partial differential equations
Xiu Yang and George M. Karniadakis

Isogeometric Methods - 5
Symposium organized by David Benson, Trond Kvamsdal and Alessandro Reali
TuA07
Room: R7
Chair: David Benson

Isogeometric analysis of thin structures
Siv B. Raknes, Yuri Bazilevs, Kjell M. Mathisen, Trond Kvamsdal and Knut M. Okstad

From geometry to analysis: a fully isogeometric hierarchical spline model
Carlotta Giannelli, Bert Jüttler, Bernd Simeon and Anh-Vu Vuong

Shape optimisation with multiresolution subdivision surfaces and immersed methods
Fehmi Cirak, Kosala Bandara and Thomas Ruberg

A Nitsche based mortar method for non-matching and trimmed NURBS patches
Martin Ruess, Ali Öczan, Ernst  Rank and Dominik Schillinger

On mortar-based isogeometric analysis applied to 3D frictionless large deformation elastoplastic contact problems
Kjell M. Mathisen, Knut M. Okstad, Trond Kvamsdal and Geir Skeie

Meshfree and Generalized Finite Element Methods - 5
Symposium organized by Jiun-Shyan Chen
TuA08
Room: R8
Chair: C. T. Wu

Qaudratic maximum-entropy shape functions for arbitrary planar polygons
N.  Sukumar

Nondestructive identification of multiple flaws in structures using XFEM and a topologically adapting enhanced ABC algorithm
Hao Sun, Haim  Waisman and Raimondo  Betti

Generalized FEM without extra DOF
Rong Tian

Flux-corrected reproducing kernel formulation to model shocks
Jason Roth, Jiun-Shyan Chen, Tom Slawson and Kent Danielson

Accurate and efficient A-FEM for arbitrary cracking in solids without extra DoFs or phantom nodes
W. Liu, Qingda D. Yang, S. Mohammadizadeh, X.Y. Su and D.S. Ling



15:40 - 16:00
Coffee Break

16:00 - 18:00
INVITED SESSIONS
Biomedical Fluid Mechanics and FSI - 3
Symposium organized by Yuri Bazilevs, Kenji Takizawa and Tayfun Tezduyar
TuE01
Room: R1
Chair: Chao-An Lin

Keynote Lecture (20 minutes): Development of high performance fluid structure interaction code: ZZ-EFSI on 10 Peta FLOPS K computer
Ryutaro Himeno, Shigeho Noda, Kazuyasu Sugiyama and Shu Takagi

Subject-Specific modelling of endothelial dysfunction map (EDF-Map)
Perumal Nithiarasu, Etienne  Boileau, Rhodri Bevan and Igor Sazonov

Application of GPU computing to physiological flow simulations
Yohsuke Imai, Takuji Ishikawa and Takami Yamaguchi

Computational analysis of a thoracic endovascular repair with bird-beak configuration
Alessandro Veneziani, Ferdinando Auricchio, Michele Conti, Tiziano Passerini and Marina Piccinelli

Patient-specific computational fluid dynamics for noninvasive assessment of heart disease
Charles A. Taylor

Particle-Based Methods in Fluid Mechanics and FSI Problems - 4
Symposium organized by Sergio Idelsohn
TuE02
Room: R2
Chair: Eugenio Onate

Numerical study of a lid-driven flow in a cylindrical cavity with a novel axisymmetric Lattice Boltzmann formulation
Sergio Pedraza, Omar D. López and José R. Toro

A framework for rapid simulation of proppant transport in hydraulic fractures using coupled Lattice Boltzmann-discrete element methods
Christopher R. Leonardi and John R. Williams

Coupling techniques for hybrid molecular dynamics/Navier-Stokes simulations
René Steijl and George N. Barakos

Numerical modelling of slow fluid flows with dissipative particle dynamics
Nam Mai-Duy, Nhan Phan-Thien and Boo Cheong Khoo

A numerical study of strongly overdamped dissipative particle dynamics systems
Nhan Phan-Thien, Boo Cheong Khoo and Nam Mai-Duy

Studies on the compressibility of dissipative particle dynamics method
Dingyi Pan, Nhan Phan-Thien and Boo Cheong Khoo

Mathematical Methods in Computational Mechanics - 3
Symposium organized by Giancarlo Sangalli, Lourenco Beirao da Veiga and Annalisa Buffa
TuE03
Room: R3
Chair: Victor Calo

Discrete L2 analysis of characteristics finite difference schemes of second order in time for convection-diffusion problems
Hirofumi Notsu, Hongxing Rui and Masahisa Tabata

Axisymmetric Stokes equations in polygonal domains : Regularity and finite element approximations
Young-Ju  Lee and Hengguang  Li

An improved mixed s-v least-squares finite element formulation for the incompressible Navier-Stokes equations
Alexander Schwarz, Jörg Schröder, Serdar Serdas, Stefan Turek, Abderrahim Ouazzi and Masoud Nickaeen

A cut element Nitsche method on multi meshes with applications in FSI
Mats G. Larson, Anders Logg, Andre Massing and Marie E. Rognes

Advances in the finite element Immersed Boundary method
Daniele Boffi

Solving transient saddle point problems in computational mechanics
Bernd Simeon

Turbulence Modeling and Simulation - 4
Symposium organized by Kenneth Jansen, Michel Rasquin and Andrés Tejada-Martinez
TuE04
Room: R4
Chair: Andrés Tejada-Martinez

Challenges in DNS and LES of particle-laden flow
Bernard J. Geurts, Anastasia Bukhvostova, Emanuele Russo and Hans Kuerten

RB-VMS finite element simulation of polydisperse turbidity currents
Soulemayne Zio, Jose  Camata, Gabriel Guerra, Renato  Elias, Fernando Rochinha and Alvaro Coutinho

Large-eddy simulation of turbulent flow including passive and active scalar transport by a multiscale-multifractal method
Ursula Rasthofer, Gregory C. Burton, Wolfgang A. Wall and Volker Gravemeier

Stabilized finite-element methods for the simulation of turbulent, environmental flows
Fabian A. Bombardelli

Simulation and analysis of two-phase bubbly turbulent flows in a channel
Igor A. Bolotnov

Multiscale turbulent flow modelling : beyond Navier-Stokes approximation
Pierre Sagaut and Orestis Malaspinas

Flows with Coupled Transport - 3
Symposium organized by David Gartling and Roy Hogan
TuE05
Room: R5
Chair: David Gartling

Keynote Lecture (40 minutes): Scalable AMG-based preconditioners for implicit fully-coupled solution methods with application to transport / reaction, CFD and MHD systems
John N. Shadid, Eric C.  Cyr, Roger P.  Pawlowski, Paul T.  Lin, Ray S. Tuminaro and Luis  Chacon

Implicit Runge-Kutta time integrators for flows on deforming domains
Dominique Pelletier

Scalable preconditioners for finite element approximations of incompressible magnetohydrodynamics simulations
Santiago Badia, Ramon Planas and Alberto F. Martín

Geometry Modeling and Mesh Generation for FEM and Isogeometric Analysis - 1
Symposium organized by Yongjie Zhang
TuE06
Room: R6
Chair: Yongjie Zhang

Keynote Lecture (40 minutes): Parameterizing for design and analysis: Bridging the gap
Elaine Cohen

T-splines: A tool for integrated engineering design and analysis
Michael A. Scott

Polynomial Splines over locally refined box-partitions
Tor Dokken, Tom Lyche and Kjell F. Pettersen

The meccano method for finite element and isogeometric analysis
Rafael Montenegro, J.M. Cascón, E. Rodríguez, J.M. Escobar, M. Brovka, J.I. López and J. Ramírez

Solid T-spline construction from boundary representations
Yongjie (Jessica) Zhang and Wenyan Wang

Isogeometric Methods - 6
Symposium organized by David Benson, Trond Kvamsdal and Alessandro Reali
TuE07
Room: R7
Chair: Trond Kvamsdal

Multi parametric shape control - An alternative approach to splines with special application for shape optimal design
Kai-Uwe Bletzinger

Integration of geometric models, CAD and numerical analysis: Recent progress and open questions
Ernst  Rank, Felix Frischmann, Stefan Kollmannsberger, Christian Sorger, Martin Ruess and Dominik Schillinger

First steps in shape optimization of structures using NURBS with model reduction
Emmanuel De Luycker, Mohamed-Amine Chabchoub, Francisco Chinesta and David Benson

A unified material-geometric approach to topology optimization
Hung-Yun Lin and Ganesh Subbarayan

Three-dimensional visualisation of adaptive locally refined B-Splines in isogeometric analysis
Annette Stahl, Kjetil A. Johannessen and Trond Kvamsdal

Isogeometric analysis of intercalation-induced stresses in Li-ion battery electrodes
Peter Stein and Bai-Xiang Xu

Meshfree and Generalized Finite Element Methods - 6
Symposium organized by Jiun-Shyan Chen
TuE08
Room: R8
Chair: Michael Roth

Hermite reproducing kernel buckling analysis of Kirchhoff plates
Dongdong Wang

Partition of unity finite elements for large-scale quantum mechanical materials calculations
John E. Pask

Analysis of fluid and solid-fluid interaction problems by the material point method
Zdzislaw Wieckowski

Uncertain grid method for numerical solution of PDE
Oleg V. Diyankov

Modelling of fluid structure interaction using SPH
Rade Vignjevic, James C. Campbell and Tom De Vuyst

A computational approach in XFEM for two-phase incompressible flows
Azzeddine Soulaïmani, Adil Fahsi and Mamadou Touré

Phase-Field Modeling in Solids, Fluids and Life Sciences - 1
Symposium organized by Héctor Gómez and Victor Calo
TuE09
Room: R9
Chair: Kris van der Zee

Keynote Lecture (40 minutes): Phase-field modeling of multiphase flow in porous media
Luis Cueto-Felgueroso and Ruben Juanes

Three-dimensional simulation of unstable gravity-driven infiltration of water into a porous medium
Héctor Gómez, Luis Cueto-Felgueroso and Ruben Juanes

A phase-field approach to modeling crack propagation in piezoelectric ceramics
Zachary A. Wilson, Michael J. Borden and Chad M. Landis

Phase-field modeling of fracture in ferroelectric materials
Amir Abdollahi and Irene Arias

A nonstandard viscous Cahn-Hilliard system and its time discretization
Paolo Podio-Guidugli


NOTE:
The choice between a 20-minute and 40-minute keynote presentation in a symposium was made purely based on optimizing the number of sessions and keynote-presentation slots allocated to the symposium.

Wednesday, February 27

09:00 - 10:30
SEMI-PLENARY SESSIONS
Semi-Plenary Session 5
Eugenio Oñate
Rainald Löhner
Charbel Farhat
WeMP1
Room: R1
Chair: Kenji Takizawa

Advances in the particle finite element method (PFEM) for particulate flows in engineering
Eugenio Oñate, Sergio Idelsohn, Miguel Angel Celigueta and Riccardo Rossi

Scaling up multiphysics
Rainald Löhner and Joseph D.  Baum

A high-order discontinuous Galerkin method with Lagrange multipliers for advection-diffusion problems
Charbel Farhat and Sebastien Brogniez

Semi-Plenary Session 6
Franco Brezzi
Wing Liu
René de Borst
WeMP2
Room: R7
Chair: Tayfun Tezduyar

Equivalent projectors for VEM
Franco Brezzi, L. Donatella Marini and Alessandro Russo

The influence of T.J.R. Hughes on my research and teaching
Wing Kam Liu

Multi-scale mechanics and fracture
René de Borst, Joris J.C. Remmers and Clemens V. Verhoosel



10:30 - 10:50
Coffee Break

10:50 - 12:30
INVITED SESSIONS
Fluid–Structure Interaction - 1
Symposium organized by Yuri Bazilevs, Kenji Takizawa and Tayfun Tezduyar
WeM01
Room: R1
Chair: Eugenio Onate

Keynote Lecture (20 minutes): Tackling higher dimensionalities with sparse grids
Hans-Joachim Bungartz

Fluid-structure interactions on Cartesian grids with embedded boundaries
Miriam Mehl, Janos Benk and Hans-Joachim Bungartz

FSI simulation and analysis of coupled flutter of flexible filaments in a flow
Tomohiro Sawada

Three dimensional parallel computation of fluid structure interaction using partitioned coupling technique
Shinobu Yoshimura, Shunji Kataoka, Satsuki Minami and Hiroshi Kawai

Fluid–structure interaction analysis with emphasis on nonmatching discretizations
Ming-Chen Hsu, Yuri Bazilevs, Michael Sacks and Thomas J.R. Hughes

Mathematical Methods in Computational Mechanics - 4
Symposium organized by Giancarlo Sangalli, Lourenco Beirao da Veiga and Annalisa Buffa
WeM03
Room: R3
Chair: John Evans

Keynote Lecture (40 minutes): The periodic table of finite elements
Douglas N. Arnold

Stokes complexes and the construction of stable divergence free finite elements
Richard S. Falk and Michael Neilan

Stabilized methods for Reissner-Mindlin plates
Rolf Stenberg

How accurate is classical shell theory as a model of a spherical dome?
Juhani Pitkaranta

Cellular Mechano-Biology - 1
Symposium organized by Wing Kam Liu, Franck Vernerey and Shaofan Li
WeM05
Room: R5
Chair: Wing Kam Liu

Keynote Lecture (40 minutes): Probing mechanical principles of cell-nanomaterial interaction
Huajian Gao

Mechanics of soft particles: Vesicles and encapsulated microbubbles for drug delivery and ultrasound imaging
Kausik Sarkar

Mechanics and self-assembly interplay in polymer conjugated protein nanotubes
Luis Ruiz and Sinan  Keten

An active soft matter model of cellular mechanotransduction
Shaofan Li

Geometry Modeling and Mesh Generation for FEM and Isogeometric Analysis - 2
Symposium organized by Yongjie Zhang
WeM06
Room: R6
Chair: Michael Scott

Surface and volume parameterizations using Ricci flow
David Gu

Modified T-splines
Hongmei  Kang, Falai Chen and Jiansong  Deng

An optimization approach for constructing tri-variate B-spline solids
Xilu Wang and Xiaoping Qian

Generation of provably correct high-order meshes
Thomas Toulorge, Christophe Geuzaine, Jean-François Remacle and Jonathan Lambrechts

Bounds for the condition number of isogeometric discretizations
Elisabeth Pilgerstorfer and Bert Jüttler

Isogeometric Methods - 7
Symposium organized by David Benson, Trond Kvamsdal and Alessandro Reali
WeM07
Room: R7
Chair: Alessandro Reali

PetIGA: High performance isogeometric analysis
Nathan Collier, Lisandro Dalcin and Victor M. Calo

Performance evaluation of block preconditioners for divergence-conforming spline discretizations
Adriano M. A. Côrtes and Alvaro Coutinho

Isogeometric analysis of Navier-Stokes flow using locally refinable B-splines
Peter Noertoft

Isogeometric analysis of hyperbolic advection-diffusion models
Fermin Navarrina, Héctor Gómez, Ignasi Colominas, José París, Xesus Nogueira and Manuel Casteleiro

Isogoemetric boundary element methods on smooth domains
Matthias Taus and Gregory J. Rodin

Environmental Fluid Mechanics - 1
Symposium organized by Kazuo Kashiyama and Clint Dawson
WeM08
Room: R8
Chair: Takashi Nomura

Keynote Lecture (20 minutes, Invited by Conference Co-Chairs): Finite element methods based on CIVA/SUPG for tsunami waves
Kazuo Kashiyama, Yusuke Takahashi and Masaaki Sakuraba

Discontinuous Galerkin methods for coastal ocean models
Clint Dawson, Joannes J. Westerink, Ethan J. Kubatko, Craig Michoski, Casey Dietrich, Jessica Meixner and Dam Wirasaet

Recent advances in discontinuous Galerkin methods for shallow water flow
Ethan J. Kubatko

Coastal models of oil transport in the gulf of Mexico during normal and extreme conditions
Joel C. Dietrich and Clint Dawson

Assessment of tidal stream energy resources in the UK using a discontinuous Galerkin finite element scheme
Sena Serhadlioglu, Guy T. Houlsby, Thomas A.A. Adcock, Scott Draper, Alistair G. L. Borthwick and Ethan J. Kubatko

Phase-Field Modeling in Solids, Fluids and Life Sciences - 2
Symposium organized by Héctor Gómez and Victor Calo
WeM09
Room: R9
Chair: Héctor Gómez

Keynote Lecture (40 minutes): A Lagrangian meshfree method for biomembrane dynamics
Marino Arroyo, Christian Peco and Adrian Rosolen

A computational method for tumour angiogenesis based on isogeometric analysis
Guillermo Vilanova, Ignasi Colominas and Héctor Gómez

Predictive modeling of multi physics phenomena during fabrication of thin organic films
Olga Wodo and Baskar Ganapathysubramanian

Modeling roll-to-roll fabrication of thin film electronics: Fluid-mechanics and morphology evolution
Baskar Ganapathysubramanian, Yu Xie and Olga Wodo



12:30 - 14:00
Lunch Break

14:00 - 15:40
INVITED SESSIONS
Fluid–Structure Interaction - 2
Symposium organized by Yuri Bazilevs, Kenji Takizawa and Tayfun Tezduyar
WeA01
Room: R1
Chair: Hans-Joachim Bungartz

Keynote Lecture (20 minutes): Modal analysis of fluid-structure interaction problems. Computational and reduced order models
Roger Ohayon

A variational FIC-based formulation applied to incompressible fluid-structure interaction
Carlos A. Felippa, Eugenio  Oñate and Sergio Idelsohn

A new type of boom for prevention of spreading of oil spills
Pål G. Bergan, Jeongmin Kwak, Daejun Chang and Hyun Chung

Partitioned multifield simulation for analysis and design of free-form, light-weight structures subject to wind
Roland Wüchner, Tianyang Wang, Stefan Sicklinger, Robert Schmidt, Andreas Apostolatos and Kai-Uwe Bletzinger

Full-Eulerian fluid-structure coupling methods toward a blood flow analysis
Satoshi Ii, Kazuyasu Sugiyama, Shu Takagi, Yoichiro Matsumoto and Shigeo Wada

Coupled Modeling in Tissue Mechanics - 1
Symposium organized by Bernhard Schrefler and Christian Hellmich
WeA02
Room: R2
Chair: Bernhard Schrefler

Computational modeling of transport phenomena in biological fluid-structure-interaction systems
Lena Yoshihara, Anh-Tu Vuong and Wolfgang A. Wall

Transient streaming potential analysis including piezoelectrical effects in bone
Sungki Min and Junghwa Hong

Fibrillar structure and elasticity of hydrating collagen: a quantitative multiscale approach
Claire Morin, Christian Hellmich and Peter Henits

Multiscale modeling of fibril in bone
Dinesh Katti, Shashindra Pradhan and Kalpana Katti

Mathematical Methods in Computational Mechanics - 5
Symposium organized by Giancarlo Sangalli, Lourenco Beirao da Veiga and Annalisa Buffa
WeA03
Room: R3
Chair: Daniele Boffi

Keynote Lecture (40 minutes): Discontinuous Petrov Galerkin method (DPG) with optimal test functions
Leszek F. Demkowicz

Trefftz-Discontinuous Galerkin methods for wave problems
Ralf Hiptmair, Andrea  Moiola and Ilaria Perugia

A reduced order integration method based on scattering transform: Application to hemodynamics
Jean-Frédéric Gerbeau and Damiano Lombardi

Performance analysis of high-order methods for time-dependent acoustic field modeling
Pedro H.R. Moy and Victor M. Calo

Cellular Mechano-Biology - 2
Symposium organized by Wing Kam Liu, Franck Vernerey and Shaofan Li
WeA05
Room: R5
Chair: Shaofan Li

Keynote Lecture (20 minutes): Structural testing at the micro and nano scales: Breaking invisible specimens with zero force
Roberto Ballarini

Softening, damage and rate-dependence in biofilament networks
Prashant K. Purohit

Effect of substrate rigidity on the assembly of specific bonds at biological interfaces
Alireza S. Sarvestani

Bioinspired design of multilayered materials
Nima Rahbar

Geometry Modeling and Mesh Generation for FEM and Isogeometric Analysis - 3
Symposium organized by Yongjie Zhang
WeA06
Room: R6
Chair: Suzanne Shontz

Keynote Lecture (40 minutes): The geometry and analysis of biological machines
Chandrajit Bajaj

Cubic serendipity basis functions for isogeometric analysis
Andrew Gillette

Isogeometric Kirchhoff-Love rod in displacement-angle formulation
Jia  Lu

Recent advances in meshing techniques for biomedical domains
Joshua A. Levine, Jonathan R. Bronson, Darrell J. Swenson, Rob S. MacLeod and Ross T. Whitaker

Stabilized and Multiscale Methods for CFD - 1
Symposium organized by Arif Masud and Isaac Harari
WeA07
Room: R7
Chair: Isaac Harari

Keynote Lecture (40 minutes, Invited by Conference Co-Chairs): A three-scale variational multiscale method for incompressible turbulent flows
Arif Masud and Ramon Calderer

Multi-discretization support for advanced computational mechanics
Robert M. Ferencz

A residual-based mixed LES model derived from the variational multiscale method
Assad Oberai, Jianfeng  Liu and David Sondak

An extended variational multiscale method for premixed combustion and two-phase flow
Volker Gravemeier, Florian Henke, Ursula Rasthofer and Wolfgang A. Wall

Environmental Fluid Mechanics - 2
Symposium organized by Kazuo Kashiyama and Clint Dawson
WeA08
Room: R8
Chair: Kazuo Kashiyama

Tracking surface motion in free-surface flows: Forms of the kinematic condition and NURBS-based surface representation
Marek Behr, Stefanie Elgeti, Lutz Pauli and Henning Sauerland

Staggered vs collocated finite-volume discretizations for environmental flow problems on unstructured grids
Oliver B. Fringer and Phillip J. Wolfram

Two-phase flow analysis based on a phase-field model using mixed finite element method
Junichi Matsumoto, Naoki Takada and Sohei Matsumoto

Development of quasi-3-D flood flow simulator by CIP/multi-moment finite volume method on triangular mesh
Ryosuke Akoh and Tadaharu Ishikawa

Development of a numerical method for traffic noise based on CIP method with AMR
Yohei Moriya, Masaki Tanigawa and Kazuo Kashiyama

Phase-Field Modeling in Solids, Fluids and Life Sciences - 3
Symposium organized by Héctor Gómez and Victor Calo
WeA09
Room: R9
Chair: Héctor Gómez

Free-energy dissipation, gradient-flow stucture, and stable time-stepping schemes for diffuse-interface tumor-growth models
Kristoffer G.  van der Zee, Xunxun Wu, Andrea Hawkins-Daarud, Serge  Prudhomme and J. Tinsley Oden

An unconditionally stable-in-energy, second-order accurate-in-time scheme for the isothermal Navier-Stokes-Korteweg equations
Ju Liu, Héctor Gómez, John A.  Evans, Thomas J.R. Hughes and Chad M. Landis

Some applications of the Lojasiewicz inequality to discretized PDEs
Morgan Pierre

Finite element approximations for solving a tumor growth model
Ernesto A. B. F. Lima, Regina C. Almeida and J. Tinsley Oden

Bifurcation diagrams for polymer blends with diffuse interfaces in confined and adaptive geometries
Santiago Madruga, Fathi  Bribesh and Uwe Thiele



15:40 - 16:00
Coffee Break

16:00 - 18:00
INVITED SESSIONS
Fluid–Structure Interaction - 3
Symposium organized by Yuri Bazilevs, Kenji Takizawa and Tayfun Tezduyar
WeE01
Room: R1
Chair: Roger Ohayon

Keynote Lecture (20 minutes): Efficient numerical simulation of fluid-structure-acoustics interaction
Michael Schäfer, Dörte Sternel, Michael Kornhaas and Frank Flitz

Vector extrapolation methods for thermal fluid structure interaction
Philipp Birken, Tobias Gleim, Detlef Kuhl and Andreas Meister

Vortex- induced vibrations of bluff bodies
Sanjay Mittal

Simulation of deformable particles suspended in viscous and viscoelastic fluids using an ALE formulation
Massimiliano M. Villone, Pier Luca Maffettone, Martien A. Hulsen and Patrick D. Anderson

Fluid-structure interaction in fully Eulerian and EALE coordinates
Thomas Wick and Thomas Richter

Coupled Modeling in Tissue Mechanics - 2
Symposium organized by Bernhard Schrefler and Christian Hellmich
WeE02
Room: R2
Chair: Christian Hellmich

Our multiscale model for diffusion in tissue
Milos Kojic, Miljan Milosevic, Nikola Kojic, Mauro Ferrari and Arturas Ziemys

Multi-scale structural modeling of the abdominal aortic aneurysm wall
T. Christian Gasser

Applications of poroelastic modeling of brain tissue in clinical neuroscience
Xiaogai Li, Svein Kleiven and Hans von Holst

A multiscale-multiphysics model for prediction of tumor growth
Giuseppe  Sciumè, William G. Gray, Fazle  Hussain, Mauro Ferrari , Paolo Decuzzi and Bernhard A. Schrefler

A novel constitutive model for heart valve biomaterial fatigue
Michael Sacks

Mathematical Methods in Computational Mechanics - 6
Symposium organized by Giancarlo Sangalli, Lourenco Beirao da Veiga and Annalisa Buffa
WeE03
Room: R3
Chair: Giancarlo Sangalli

On the design of discontinuous Galerkin methods for elliptic problems based on hybrid formulations
Ramon Codina and Santiago Badia

Enriched finite elements for nonlinear multiscale problems
Manuel Barreda and Alexandre L. Madureira

A mimetic/virtual discretization method for the steady Stokes problem
Gianmarco Manzini

A virtual element method with high regularity
Lourenco Beirao da Veiga and Gianmarco Manzini

SUPG stabilization of the virtual element method
Alessandro Russo

On recent analytical and numerical investigations of the SUPG method
Volker John

Geometry Modeling and Mesh Generation for FEM and Isogeometric Analysis - 4
Symposium organized by Yongjie Zhang
WeE06
Room: R6
Chair: Yongjie Zhang

All-Hex meshing using singularity-restricted field
Yufei Li, Yang Liu, Weiwei Xu, Wenping Wang and Baining Guo

Automatic all-hexahedral mesh generation: Accomplishments and new challenges
Steven J. Owen

A log-barrier method for mesh quality improvement and untangling
Shankar Prasad Sastry, Suzanne M. Shontz and Stephen A. Vavasis

High-order surface mesh optimization and adaptation for finite element methods
Xiangmin Jiao, Navamita Ray and Tristan Delaney

Anisotropic adaptive finite element meshes for incompressible flows
Dieu-Linh Quan, Gaëtan Bricteux, Émilie Marchandise, Jean-François Remacle and Thomas Toulorge

Stabilized and Multiscale Methods for CFD - 2
Symposium organized by Arif Masud and Isaac Harari
WeE07
Room: R7
Chair: Arif Masud

Embedded boundary conditions for fourth-order elliptic problems by a unified Nitsche approach
Isaac Harari and Eran Grosu

VMS explicit a posteriori error estimation with application to fluid mechanics and elasticity
Guillermo Hauke, Diego Irisarri and Fernando Lizarraga

A hierarchical approach to science-based predictive simulations – Application to nuclear energy
James R. Stewart

Industrial applications of a stabilized finite element method to the aerodynamic and aeroacoustic design of aircraft
Frederic Chalot, Zdenek Johan and Michel Mallet

Multiscale hybrid-mixed finite element methods and numerical zoom
Rodolfo Araya, Christopher  Harder, Diego Paredes and Frederic Valentin

Adjoint methods for multiscale flow problems
Varis Carey and Don Estep

Environmental Fluid Mechanics - 3
Symposium organized by Kazuo Kashiyama and Clint Dawson
WeE08
Room: R8
Chair: Clint Dawson

Prediction of the wind environment around tandem-arranged structures by using the k-є model
Hiroshi Hasebe and Takashi Nomura

Stabilized finite element analysis of thermal wind flow in urban area
Tetsuya Ikeda and Kazuo Kashiyama

Phase-Field Modeling in Solids, Fluids and Life Sciences - 4
Symposium organized by Héctor Gómez and Victor Calo
WeE09
Room: R9
Chair: Victor Calo

Higher-order phase-field models for dynamic crack propagation
Michael J. Borden, Thomas J.R. Hughes and Chad M. Landis

An adaptive, implicit, multilevel solver for three-dimensional phase-field simulations
Peter K. Jimack, Christopher E. Goodyer and Andrew M. Mullis

Phase-field modeling of dislocation transport
Bob Svendsen

A ternary model for double-emulsion formation in a capillary microfluidic device
Jang Min  Park and Patrick D. Anderson

Homogenization of steel microstructures using the phase-field crystal method
Philippe Vignal, Nathan Collier, Lisandro Dalcin and Victor M. Calo


NOTE:
The choice between a 20-minute and 40-minute keynote presentation in a symposium was made purely based on optimizing the number of sessions and keynote-presentation slots allocated to the symposium.